Еве како да се ослободите од подочници

Avokado 1473027686.jpg

Подочниците може да се појавуваат од различни причини, вклучувајќи недостаток на сон, генетика и лоша исхрана. Несоодветната исхрана може дури и да ги влоши проблемите со подочниците. Сепак, промената на вашата исхрана може потенцијално да го намали отокот и да ублажи некои симптоми. Дерматолозите ги препорачуваат овие четири намирници за намалување на темните кругови околу очите.

  1. Авокадо

Дерматологот Ана Чакон вели дека авокадото е одлична храна за сјајна кожа. Таа препорачува да се јаде како закуска или во обилна салата. Таа објаснува дека авокадото е богато со витамин Е, кој е моќен антиоксиданс бидејќи ефикасно се бори со слободните радикали и ја намалува штетата од УВ зрачењето.

  1. Домати

„Доматите се фантастични бидејќи можат да се користат во многу различни рецепти“, изјави Чакон за SheFinds. „Има висока содржина на бета-каротен и витамин Ц, што делумно придонесува во борбата против подочниците. Дерматолозите сметаат дека доматите се клучен елемент во негата на кожата, бидејќи се богати со витамин Ц.

  1. Спанаќ

Спанаќот содржи калциум, хлорид, железо, магнезиум и витамини А, Ц, Е, К, Б6, за кои дерматологот Елејн Ф. Кунг вели дека се од витално значење за изгледот на тенот и подочниците.

„Храната која содржи витамини А, Ц, Е и каротеноиди е одлична за здравјето на кожата и го спречува стареењето на кожата бидејќи тие се моќни антиоксиданси“, додаде Кунг.

Тој забележува дека консумирањето спанаќ може да биде корисно ако се бориме со темните кругови, бидејќи содржи витамин К, кој ги зајакнува ѕидовите на крвните садови.

  1. Калинка

„Калинката содржи антивоспалителни и антиоксидантни својства кои можат да ја подобрат еластичноста на кожата и да ја заштитат од оштетување и предвремено стареење“, објасни дерматологот Енриза П. Фактор. Тој исто така наведува дека додавањето повеќе витамин Ц во исхраната преку калинките може да биде ефикасно во спречувањето на брчките.

Related posts

Среброто станува се поскапо, може да го надмине златото и да го достигне највисокото ниво во последните 10 години

CityLife

Еве зошто треба да пиете чаша вода по будењето

CityLife

Научниците изненадени: Кај бебињата родени за време на пандемијата на корона откриле две фасцинантни промени

CityLife