Category : Здравје

Здравје

Ковид се менува, ова се најчестите симптоми кај новите случаи

citylogin
Омикрон и неговите варијанти и подваријанти сè уште се присутни, а симптомите на болеста повторно се менуваат Покрај вообичаените симптоми, лекарите забележуваат дека некои пациенти...
Здравје

Секој пациент кој имал ковид не треба да има секс две до три недели – одморот е клучен при оздравувањето

citylogin
Урологот и сексолог д-р Александар Милошевиќ, зборувајќи за теориите дека некои лекови кои се користат како терапија против ковид-19 предизвикуваат проблеми со репродуктивниот систем, крена...
Здравје

Сварете лушпи од лук во вода и пијте ја течноста на секои 4 часа: Еве за што сè помага овој моќен напиток

citylogin
Добро е познато дека лукот е одличен за здравјето, но подеднакво корисни се и неговите лушпи, доколку правилно се искористат. Тие можат да помогнат кај...
Здравје

Лондон: Заразувањето со коронавирус е три пати помало меѓу вакцинираните

citylogin
Целосно вакцинираните лица во Англија имаат три пати помала веројатност да бидат позитивни на Ковид-19 отколку невакцинираните, наведува најновото британско истражување, објавено денеска. Истражувањето го...
Здравје

Луѓето не можат да се вратат на нормален живот по прележан корона вирус

citylogin
Научниците се загрижени за можноста дека анксиозноста предизвикана од пандемијата на вирусот корона може да доведе некои луѓе да создадат компулсивни хигиенски навики што ќе...