Author : CityLife

Рекла Казала

Кефирот го зајакнува имунитетот, ги чисти цревата и помага при слабеење

CityLife
Кефирот е освежителен пробиотски пијалок направен од ферментирано млеко. Содржи цела палета на пробиотски бактерии и квасци. Тоа е традиционален пијалок со потекло од Кавказ...
Рекла Казала

Симптомите кои укажуваат дека ви недостасува магнезиум и 5 природни начини за надополнување на овој важен минерал

CityLife
Магнезиумот е важен за здравјето на забите, коските, срцето, бубрезите и мускулите, помага и за регулирање на други хранливи материи, како што се бакар, цинк...
Рекла Казала

Лекар препорачува да ги практикуваме овие навики доколку сакаме да живееме десет години подолго

CityLife
Здрави животни навики честопати можат да го отворат патот до долговечноста. За среќа, Др. Мехмет Оз, американски телевизиски водител и лекар, во својата емисија Др....
Рекла Казала

Над милијарда луѓе во светот се со прекумерна тежина

CityLife
Повеќе од една милијарда луѓе ширум светот се борат со дебелината, покажуваат глобалните проценки објавени во медицинското списание „Лансет“. Податоците од 2022 година вклучуваат околу...
Рекла Казала

Финансиските резултати на ОКТА за четвртиот квартал и 12 месеци од 2023 година

CityLife
Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата К4 2023 година К4 2022...
Рекла Казала

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

CityLife
Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни и сериозни здравствени состојби, посочува новиот преглед на 45 мета-анализи којшто опфаќа речиси...