Биг Бен слета во Манчестер за меѓународен уметнички фестивал

Реплика на Биг Бен, направена да изгледа како да се срушила на една страна во Манчестер, е меѓу знаменитостите што се појавија на почетокот на меѓународниот фестивал на уметноста во градот.

Скулптурата од 42 метри во градините Пикадили ја изработи Аргентинката Марта Минуџин и е покриена со 12.000 книги со политичка тематика.

„Тоа е на некој начин одговор на битките меѓу Манчестер и Лондон, север и југ, во текот на минатата година“, рече директорот на фестивалот Manchester International, Џон Мекграт.

Фестивалот се одржува секоја втора година – иако оваа година, поради пандемијата, опсегот на уметници кои успеале лично да стигнат до Манчестер е помалку меѓународен од вообичаеното.

Related posts

(Видео) Крис Прат со апел пред дебито на „Утрешната војна“: Исклучете ги мобилните телефони

CityLife

Амброзио во секакво издание зрачи со сексапил, старее ли воопшто оваа жена?

CityLife

Алекс Родригез покажува дека не му е гајле што поранешната вереница има нова љубов

CityLife