Мерил Стрип проговори за методскиот пристап глумејќи ја Миранда Присли

20210616 Merylstreep Ig.jpg

Последното искуство на Мерил Стрип со методска глума ја оставило многу потиштена.

71-годишната актерка целосно се соживеа со улогата на главна уредничка на модниот магазин Runway („Писта“), Миранда Присли, во филмот „Ѓаволот носи Прада“ од 2006 година и пред камера и надвор од неа, но мразела да биде изолирана далеку од остатокот на актерската екипа, особено кога ќе слушнела колку добро си поминуваат заедно.

Методски пристап е техника на глума кога актерот се стреми целосно да се идентификува со ликот кој го глуми, и физички и ментално.

Во интерју за „Ентертеинмент викли“ Мерил откри дека не си поминала баш најдобро на снимањето на филмот.

„Беше ужасно! Се чувствував јадно во мојата приколка. Ги слушав сите како се забавуваат и се смеат. Бев многу потиштена! Реков: Тоа е цената што ја плаќате за да бидете шеф!“

„Тоа беше последен пат да се обидам со посебен метод на глума.“

Освен што го искористила советот на нејзиниот стар учител по драма, портретирањето на жилавата модна гуру било инспирирано и од актерот режисер Клинт Иствуд.

Таа објасни: „Тоа беше директна кражба на начинот на кој Клинт Иствуд води сцена. Тој е човек кој што луѓето навистина го почитуваат, и никогаш не го крева гласот. Единствениот пат кога го стори тоа, ги преплаши луѓето. Тие беа трауматизирани две недели.“

На училиштето за драма учителот ми велеше: „Како глумиш крал нема никаква врска со тебе – ти си само ти – начинот на кој сите други во собата реагираат кога ќе влезеш е тоа што те прави крал“.

Од нив зависеше како ќе се однесуваат, а јас само зборував и бев малку погадна отколку што сум вообичаено, додаде Мерил.

Related posts

Кралицата одобри забрана Меган Маркл да позајмува кралски накит

CityLife

(Видео) Анимираната антологија „Љубов, смрт и роботи“ се враќа овој мај

CityLife

Изнајмувањето на Вилата на Тито во Сплит за еден ден чини 4.000 евра

CityLife