Дали имате сува кожа? Овие намирници се главните виновници

Dehidrirana Koza Lice.png

Ако веќе имате сува кожа поради генетика или одредени медицински состојби, студеното време само ја влошува. Дерматолозите наведуваат и дека сè што јадете и пиете се рефлектира на вашето лице, па затоа советуваат хидратација која започнува со правилен избор на храна.

Како да знаете дали вашата кожа е дехидрирана?
Дехидрираната кожа ја губи својата еластичност, може да се лупи и може да изгледа досадно, проблематично, како хартија. Хидрираната кожа е мазна, еластична и ја рефлектира светлината, давајќи ѝ блескав сјај.
Не само што хидратацијата прави кожата да изгледа поинаку, туку е и неопходна за долгорочно здравје на кожата.

Еден начин да ја хидрираме нашата кожа е од внатре кон надвор, советува нутриционистот Сју-Елен Андерсон.

„Можеби поминуваме многу време со производи за хидратација на кожата однадвор кога навистина треба да почнеме одвнатре“, рече таа и додаде дека треба да се избегнува храна која дехидрира.

Кофеин
Пијалоците како кафе, чаеви, газирани сокови и енергетски пијалоци генерално содржат кофеин. Умерените количини на кофеин обично не се поврзани со дехидрација бидејќи водата во пијалокот често ги неутрализира ефектите од дехидрација. Но, ако конзумирате кофеин подоцна во текот на денот, тоа може да влијае на вашиот сон, што може да доведе до дехидрација на кожата.

„Лошиот сон може да има значително влијание врз здравјето на кожата. Само една ноќ на лош сон може видливо да се појави на нашата кожа како намалена хидратација на кожата, компромитирана функција на бариери, забрзано стареење на кожата и темни кругови“, вели Сју-Елен Андерсон.

Една студија, исто така, покажа дека луѓето со лош сон доживеале поголема трансепидермална загуба на вода, што влијае на хидратацијата на кожата.

Долна граница? Нашата кожа се регенерира и заздравува преку ноќ, а добриот сон е клучен за нејзината хидратација и целокупното здравје. Затоа, ако сакате да пиете кофеин, најдобро е да го консумирате порано во текот на денот.

Алкохол
Алкохолот е диуретик и предизвикува губење на повеќе вода преку мокрење. Прекумерните количини може да придонесат за целосна дехидрација, вклучувајќи ја и кожата. Пиењето алкохол, исто така, ги исцрпува вашите природни антиоксиданси, што ја прави вашата кожа поподложна на оштетување. И, како и кофеинот, алкохолот може да го наруши вашиот сон.

Натриум
Јадењето премногу сол може да предизвика вашето тело да ја повлече водата од своите клетки и да доведе до дехидрација. Препорачаната количина на натриум дневно е помала од една кафена лажичка.

Додадени шеќери
Жените треба да консумираат не повеќе од шест лажички шеќер дневно, а мажите не повеќе од девет лажички. Исто така, шеќерот треба да се брои преку пијалоците, а не само преку исхраната.

Иако главниот извор на додаден шеќер може да бидат пијалоците, има и други намирници каде што може да се сокрие додадениот шеќер, како што се десерти, путер од јаткасти плодови, сосови од домати, нутриционистички барови, житарки и леб. Ако некоја храна има додадено шеќер на списокот со состојки, проверете дали е блиску до дното. Исто така, внимавајте на различните зборови за шеќер што може да се појават на етикетата, како што се декстроза, меласа, шеќер од трска, пченкарен сируп со висока фруктоза, малтоза, нектар од агава, сахароза и шеќер од репка.

Пржена храна
Масната пржена храна може да има негативен ефект врз нашата кожа бидејќи предизвикува воспаление, кое може да биде поврзано со дехидрација.

„Дехидрацијата може да доведе до црвенило и чешање и може да се поврзе со воспалителни состојби на кожата“, вели Андерсон, кој препорачува печење наместо почесто пржење.

Related posts

Знак на артритис кој може да се препознае преку очите

CityLife

Викенд се здружи со Сем Левинсон за нова драмска серија на „ХБО“

CityLife

Пирс Морган: Меган Маркл продолжува да ја експлоатира кралската титула

CityLife