Белите чорапи се најтешки за перење, но постои трик како повторно да бидат како нови

21 1.jpg

Ако редовно носите бели чорапи, сигурно знаете дека колку често и да ги перете, тие никогаш нема да бидат бели како кога сте ги купиле и наскоро ќе забележите дека некои дамки остануваат подолго и потешко се отстрануваат од другите.

Постојат неколку начини на кои можете да ги избелите чорапите, како што се користење таблети за миење садови, за кои се вели дека ги прават вашите чорапи повторно светло бели без белило, но постои и друг метод – користење оцет.

Алкохолниот оцет е моќно средство за чистење, доста прифатливо и безбедно за употреба. Како и лимонот, има киселински својства, особено оцетна киселина, која ефикасно делува дури и на најтешките дамки.

За правилно чистење на белите чорапи со оцет, додадете шолја алкохолен оцет во литар зовриена вода, а потоа чорапите оставете ги да отстојат во водата преку ноќ.

Оцет потоа машина

Вашите чорапи наутро треба да бидат светло бели. После тоа, ставете ги во машината за перење и ставете ги на нормален циклус на центрифугирање за да ја отстраните нечистотијата што се уште постои, како и мирисот на оцет.

Related posts

Три здравствени придобивки од чајот од ѓумбир кои треба да не натераат да го пиеме почесто

CityLife

Првиот бакнеж на Емили Блант бил хорор шоу

CityLife

Велика Британија ќе ги забрани електронските цигари за еднократна употреба

CityLife