Американец заразен од бубонска треска, ја добил од неговата мачка

Cat.jpg

Здравствените власти во американската сојузна држава Орегон потврдија случај на бубонска чума кај човек. Лицето најверојатно било заразено од неговата домашна мачка.

„Болеста се шири преку воздухот и контаминираната храна, а поединецот најверојатно бил заразен од мачка која развила симптоми. Контактирани се сите луѓе кои имале близок контакт со тој граѓанин и неговото милениче и обезбедени се лекови за да се спречи болеста“, напиша службеникот за здравствени услуги во Округот Дешут, д-р Ричард Фосет во соопштението до јавноста.

Заразениот е згрижен од лекари, а „во тие рани фази, болеста претставува мал ризик за заедницата“, велат официјалните лица. Ова е првиот случај на бубонска треска кај човек во Орегон по повеќе од осум години.

Related posts

Почина познатиот дизајнер Роберто Кавали

CityLife

Ким Кардашијан и Канjе Вест се согласија на заедничко старателство по разводот

CityLife

Моќен напиток кој го намалува холестеролот

CityLife