Што предизвикува ноќно потење и како да го спречите?

Spie.jpeg

Она што некои истражувања го заклучиле е дека мажите повеќе се потат во споредба со жените. Ноќното потење може да биде посебен проблем, а добрата вест е што може да се реши за повеќето мажи, во случаи кога не го предизвикува некоја здравствена состојба, пишува Men’s Health.

Како мажите можат да го намалат ноќното потење?

Системи за ладен кревет: Користењето душеци и постелнина кои „дишат“ и се дизајнирани да ве оладат може да биде фактор за намалување на веројатноста и сериозноста на ноќното потење.

Температура во спалната соба: Експертите велат дека оптималната собна температура за спиење е помеѓу 18 и 22 степени Целзиусови.

Вежбање: Ако неодамна сте започнале програма за вежбање, проверете ја кај медицинско лице. Можно е ноќното потење да е резултат на прекумерен тренинг.

Работи што треба да ги избегнувате:Избегнувајте „предизвикувачи“ за потење како што се топол туш, кофеин, чоколадо, алкохол и зачинета храна.

Опуштете се пред спиење: Техниките за релаксација, како што се медитација и длабоко дишење, се добро прифатени алатки за намалување на една од најчестите причини за ноќно потење – анксиозност и стрес.

Дневни навики и рутини: Воспоставувањето навики како што се секојдневно туширање, често менување чорапи и одржување суви стапала може да ја намали телесната температура. Ова ја намалува можноста за ноќно потење.

Related posts

Ова се најевтините и најскапите дестинации за патување во 2024 година

CityLife

Еве какви податоци собира ТикТок за своите корисници

CityLife

Лебот со кисело тесто се смета за суперхрана. Ова се причините зошто треба да го јадете

CityLife