Секој пациент кој имал ковид не треба да има секс две до три недели – одморот е клучен при оздравувањето

Урологот и сексолог д-р Александар Милошевиќ, зборувајќи за теориите дека некои лекови кои се користат како терапија против ковид-19 предизвикуваат проблеми со репродуктивниот систем, крена прашина со изјавата дека одредена група не би требало да има сексуални односи после короната.

Кога се во прашање лековите и потенцијата, Милошевиќ цели дека нема податоци дека короната предизвикува импотенција или намалување на пенисот кај „вообичаените„ случаи.

– Лековите кои се даваат се проверени и одобрени, нема ништо ново и не може да се поврзе еден со друг додека не се направат студии. Факт е дека вирусот влегува во сите ќелии, во бубрежните, во тестисите… Намален е бројот на сперматозоиди кај оние кои имале тешка форма на болеста. Нормален е падот на потенцијата во самата фаза на инфекцијата кога напаѓа и температурата, слаби сме и желбата е послаба. Теоретски гледано, можно е да се намали пенисот, но тие случаи обично завршуваат со смрт, ако има дифузна коагулација поради огромните Д-димери – појасни тој.

Наводно, после лековите против корона не би требало да имате секс, а докторот го разби и тој мит.

– Ниеден пациент кој имал ковид не треба да има секс, две-три недели, нема акција, физички напор. Одморот е клучен при оздравувањето. Тоа е поврзано повеќе за ковидот, а не за лековите. Не е точно дека лековите ја намалуваат потенцијата – истакна тој.

Related posts

Не смеете да ја сушите облеката на радијатор, тоа може да ви го загрози здравјето

citylogin

Ковид се менува, ова се најчестите симптоми кај новите случаи

citylogin

Кардиолог советува: Им ги забранив овие 9 намирници на луѓето кои ги сакам!

citylogin