Северина за музичките почетоци: Зад себе оставив расплакана мајка и недовршено средно училиште

O 1900775 1024.jpg

Во новото интервју за Јутарњи лист, Северина се присети на нејзините музички почетоци, преселбата во Загреб и зборуваше за нејзината инспирација за пишување песни.

На самиот почеток на интервјуто таа откри дека омилена песна што самата ја напишала е „Девојка од село“, а објаснила и зошто: „Бидејќи во неа пишував за лицемерието кое го видов кога дојдов во Загреб“.

„Кога ја напишав и му ја однесов на Никша Братош, не сакав тогашниот менаџер да знае дека јас ја напишав песната и го замолив Никша да не му каже. Сакав да ги испратам моите песни по пошта но Никша мислеше дека тоа е одлична песна и сепак му кажа дека јас сум авторот“, рече таа.

Таа откри и како всушност од болка почнала да пишува бидејќи нејзиниот менаџер „и донел бесмислени песни“.

„И тогаш реков: „Еј, да го напишам текстот“. Почнав на 22 години на албумот „Траева зелена“, доста мои текстови има на албумот „Моја сватар“ и потоа музиката и текстот на албумот „Девојка од село“. Кога избегав од таа токсична средина, останав сама и морав да пишувам сама“, изјави Северина.

Потоа таа уште еднаш размислуваше за нејзиното доаѓање во Загреб: „Кога дојдов во Загреб, оставив зад себе незавршено четврто одделение на средно музичко и мајка која плаче поради тоа. Сите во Загреб беа постари од мене. Да не изгледам глупаво и да можам да разговарам со нив, морав да одам во Кинотека и да ги гледам сите филмови на Буњуел. Морав да знам кој е Жак Брел, кој што напишал, нешто како музичка историја, кој е кој. Се запишав и во танцовата школа Фреди. Ми рекоа дека морам да бидам амбициозна, иако го мразам тој збор. Но решив дека можам да го сторам тоа“.

Related posts

Бил Гејтс очекува да го подари поголемиот дел од своето богатство за 20 години: „Имам повеќе од доволно“

CityLife

„Нетфликс“ најави две нови сезони за „Бриџертон“

CityLife

Џејми Ли Кертис го поддржа Вил Смит откако тој ја сподели својата најлоша форма

CityLife