Претставата „Игра на тронови“ има за цел да го донесе Вестерос на Бродвеј

„Игра на тронови“ и измислениот свет на Вестерос ќе оживеат во сценска претстава за која продуцентите изјавија надеж дека ќе ја донесат на Бродвеј, лондонски Вест Енд и Австралија во 2023 година.

Претставата ќе ја раскаже приказната за Големиот патување во Харенхал, натпревар што се одржа 16 години пред серијата „Игра на тронови“ на Ејч-би-о. На него ќе учествуваат ликови, вклучувајќи ги Нед Старк и Џејми Ленистер кои беа популарни во ТВ-сериите.

Турнирот беше споменат во оригиналната серија и во романите на Џорџ Р.Р.Мартин, „Песна од мраз и оган“, што ја инспирираше претставата.

Related posts

Џенифер Лопез се дружи со поранешниот партнер Бен Афлек

CityLife

„Ф9“ постави нов пандемски рекорд на киноблагајните во Северна Америка со импресивно деби од 70 милиони долари

CityLife

„Марвел“ развива нова серија, Крис Еванс се враќа во улогата на Капетан Америка

CityLife