Од Реган до Трамп, нејзиното височество кралицата со американските претседатели низ времето

Додека кралицата се подготвува за средба со Џо Бајден, британски медиуми се навратија на некои моменти со фотографии потсетувајќи како нејзиното височество ги забавуваше американските претседатели, од јавање коњи со претседателот Роналд Реган до танцување со претседателот Џералд Форд.

Кралицата и претседателот Хари Труман на Националниот аеродром во Вашингтон, октомври 1951 година

 

Кралицата и претседателот Џон Ф Кенеди за време на државната вечера во Бакингемската палата, јуни 1961 година

 

Кралицата и претседателот Ричард Никсон во Бакингемската палата, февруари 1969 година

 

Кралицата танцува со претседателот Џералд Форд на државната вечера во Белата куќа, јули 1976 година

 

Кралицата и претседателот Џими Картер во Бакингемската палата, мај 1977 година

 

Војводата од Единбург, Хилари Клинтон, кралицата и претседателот Бил Клинтон во Бакингемската палата, Ноември 1995

 

Претседателот Роналд Реган и кралицата јаваат коњи во замокот Виндзор, јуни 1982 година

 

Кралицата и претседателот Џорџ В. Буш пристигнуваат на официјална вечера во Белата куќа, мај 2007 година

 

Војводата од Единбург и кралицата ги поздравуваат претседателот Барак Обама и Мишел Обама при нивното пристигнување на приватен ручек во замокот Виндзор, април 2016 година

 

Претседателот Доналд Трамп и кралицата позираат пред државниот банкет во Бакингемската палата, јуни 2019 година

Related posts

Британски медиуми: Тројца членови на кралското семејство го игнорираа Хари на погребот

CityLife

Џеј Ло во бикини за Cambia El Paso

CityLife

Кајли Џенер донира 500,000 долари за болнички салон за тинејџери со карцином

CityLife