Мајкл Џеј Фокс доби овации на доделувањето на БАФТА наградите

3deeba8b8ad8 Gettyimages 2020875992.jpg.webp.webp

Познатиот актер Мајкл Џеј Фокс (62), кој се бори со Паркинсоновата болест од 1991 година, излезе на подиумот за да објави дека наградата за најдобар филм му е доделена на „Опенхајмер“ на Кристофер Нолан.

Откако влезе на сцената во инвалидска количка, Мајкл доби огромни овации, вклучувајќи ги Маргот Роби и Бредли Купер, кои беа присутни во лондонската Ројал Фестивал Хол.

Легендарниот филмски актер од 80-тите беше видно трогнат од реакцијата.

Ѕвездата на „Враќање во иднината“ претходно прошета на црвениот тепих со својата гламурозна сопруга Трејси Полан.

При врачувањето на наградата тој рече:

„Вечерва се номинирани пет филма во оваа категорија и сите пет имаат нешто заедничко. Тие се најдобри од она што го правиме. Без разлика кои сме или од каде сме, овие филмови можат да не зближат. Има причина зошто се вели дека филмовите се магични, бидејќи филмовите можат да ви го променат денот. Тие можат да го променат вашиот изглед. Понекогаш тоа може да ви го промени животот“.

Мајкл имал само 29 години кога му била дијагностицирана Паркинсонова болест, а информацијата за својата болест ја објавил во 1998 година.

Во 2023 година, Мајкл објави документарец на Apple TV+ за неговата кариера и живот со разорната болест, што му донесе номинација за БАФТА.

Зборувајќи за Би-Би-Си во светлината на номинацијата за документарецот, Мајкл тогаш рече: „Би рекол дека мојата болест е подарок и луѓето ќе ме погледнат и ќе кажат дека тоа е подарок што продолжува да зема, но тоа е подарок“.

Related posts

Почина авангардната српска пејачка Слаѓана Милошевиќ

CityLife

Фановите на „Битлси“ можат да аплицираат за магистерска програма на Универзитетот во Ливерпул

CityLife

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

CityLife