Кралицата има нова роза која го носи името на покојниот сопруг

118868354 Hi067916957.jpg

Кралицата Елизабета Втора минатиот четврток му оддаде почит на својот покоен сопруг, принцот Филип, на денот кога тој требаше да го прослави неговиот 100-ти роденден, 10 јуни.

Во чест на поводот, кралицата доби роза што го носи неговото име.

Цветот, наречен „Војводата од Единбург“, беше подарок од кралското хортикултурно друштво, чијашто заштитничка е кралицата. „Сакаме да му оддадеме чест на сите чудесни работи што тој ги правеше во текот на својот живот,“ рече претседателот на кралското хортикултурно друштво.

Цветот е опишан како „роза со длабоко розова боја испреплетена со бели линии и нежен мирис“.

Додека кралицата набљудувала, цветот бил засаден во East Terrace Garden во нејзиниот дом во замокот Виндзор, каде што престојува по избувнувањето на пандемијата.

Related posts

Почина францускиот мајстор на режијата, Бертран Таверние

CityLife

Џенифер Гарнер ја оживува романсата со Џон Милер помалку од една година по разделбата

CityLife

Наскоро започнува снимањето на новиот филм за Бриџит Џонс

CityLife