Клои Жао влегува во историјата со победата на „Оскарите“

Клои Жао влезе во историјата кога во неделата (25 април) освои награда за најдоба режија на доделувањето „Оскари“.

Кинеската режисерка стана првата жена од Азија и само втора жена што некогаш се закитила со најпрестижната награда за најдобра режија благодарение на нејзината работа на „Земја на номади“, и откако им оддаде почит на нејзините номинирани колеги – Дејвид Финчер („Менк“), Емералд Фенел („Надежна млада жена“), Ли Исак Чунг („Минари“) и Томас Винтерберг („Уште една тура“), им се заблагодари на сите што работеа на филмот.

„Ви благодарам, на Академијата, на моите брилијантни, брилијантни номинирани колеги. Целата моја екипа од Nomadland, какво лудо патување поминавме сите заедно – патување што се случува еднаш во животот, ви благодарам многу, јас многу сум ви благодарна,“ рече Жао во својот говор.

Клои се осврна на лекција што ја научила во детството и останала со неа во текот на нејзиниот живот.

„Кога растев во Кина, татко ми и јас ја игравме оваа игра и запомнувавме класични песни и текстови. Ги рецитиравме заедно и пробувавме да ги довршуваме речениците еден на друг.“

„Велат дека луѓето од раѓање се добри по природа, и тоа имаше големо влијание врз мене кога бев дете и верувам во тоа и денес. Иако се чини спротивното, јас секогаш наоѓам добрина за луѓето што ги среќавам, така што ова е за секој што има вера и храброст да се залага за добрината во себе и во другите.“

„Ова е за вас, вие ме инспирирате и ме мотивирате да продолжам , затоа ви благодарам.“

Related posts

Стадо залутани слонови заспале заедно по 500 километри одење

CityLife

Студиoто Марвел ќе објави 5 филмови во 2023 година поради доцнење среде пандемија

CityLife

Џеј Ло на семејна прошетка во Хемптонс

CityLife