Кинескиот боксофис со заработка од 3 милијарди долари за четири месеци го надмина американскиот за цела 2020 година

20210422 Astillfromhimom Scmp.jpg

Приходите на киноблагајните во Кина од јануари до април 2021 година надминаа 20 милијарди јуани (3 милијарди американски долари) заклучно со минатиот викенд, што е речиси еднакво на вкупната продажба на билети за цела 2020 година, пренесува „ Саут Чајна морнинг пост “.

Истиот извор коментира дека ваквата цифра е достигната во услови кога филмската индустрија продолжува да се опоравува од пандемијата која изврши огромен притисок врз неа.

Приходите на киноблагајните се речиси еднакви на 3,06 милијарди долари кои беа собрани во текот на 2020 година, но сè уште има начини да се движат нагоре со надеж да ги достигнат рекордните 9,1 милијарди долари во 2019 година, пред пандемијата.

Цифрата од 3 милијарди долари за првите четири месеци оваа година е многу над вкупниот процент на САД за цела 2020 година, кој изнесува 2,1 милијарди долари. Досега оваа година, САД заработиле само 355 милиони долари, според BoxOfficeMojo, како што пренесува „Саут Чајна морнинг пост“.

Related posts

Бизарно предупредување на американските власти: „Не ги прегрнувајте и не ги бакнувајте своите кокошки“

CityLife

„Ворнер брос“ планира аниме филм во серијалот „Господарот на прстените“

CityLife

Синот на кралицата принцот Ендру ѝ подари кученце

CityLife