Кина испраќа две панди во Сан Диего како гест на пријателство со САД

140210 Panda Ga4d30fde2 1920 Orig.jpg

Кина планира да испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во Сан Диего, обновувајќи го својот долгогодишен гест на пријателство со САД, откако ги повлече речиси сите позајмени панди во американските зоолошки градини, бидејќи односите меѓу двете земји се влошија.

Кинеското здружение за заштита на дивиот свет неодамна потпиша договори за соработка со зоолошките градини во Сан Диего и Мадрид, главниот град на Шпанија, и е во преговори со зоолошките градини во Вашингтон и Виена, објави денеска Ксинхуа, опишувајќи ги договорите како нова рунда соработка за заштита на пандите.

Претставниците на зоолошката градина во Сан Диего рекоа дека очекуваат две панди, мажјак и женка, да пристигнат кон крајот на летото доколку се исполнат сите дозволи и други услови, околу пет години откако зоолошката градина ги вратила последните панди во Кина.

„Многу сме возбудени и со надеж“, рече Меган Овен од Алијансата за диви животни на зоолошката градина во Сан Диего.

Зоолошките градини вообичаено плаќаат такса од 1 милион долари годишно за две панди, а парите се наменети за напорите на Кина за зачувување на природата, според извештајот на американската Конгресна служба за истражување од 2022 година.

Во ноември, кинескиот претседател Си Џинпинг изрази надеж дека неговата земја ќе продолжи да испраќа панди во САД откако тој и американскиот претседател Џо Бајден се сретнаа во Калифорнија за прв пат по една година и ветија дека ќе се обидат да ги намалат тензиите.

Црно-белите панди долго време беа симбол на американско-кинеското пријателство откако Пекинг донираше пар панди на Националната зоолошка градина во Вашингтон во 1972 година, пред нормализацијата на билатералните односи.

Кина подоцна ги позајми пандите во зоолошките градини за да помогне во одгледувањето на младенчињата и зголемувањето на популацијата на животните.

САД, Шпанија и Австрија беа првите земји кои соработуваа со Кина за зачувување на пандите, а во тие земји се родени 28 панди, според извештајот на Ксинхуа.

Најновата соработка ќе опфати истражување за превенција од болести и заштита на живеалиштата и ќе придонесе за изградба на кинескиот национален парк за панди, се вели во соопштението.

Related posts

Никогаш не гответе месо со овие две масла ако сакате да имате здраво срце

CityLife

Синот на Мајкл Даглас и Кетрин Зета Џонс тргна по стапките на славните родители

CityLife

Се подготвува новата телевизиска серија „Хари Потер“

CityLife