Како правилно да се пости велигденскиот пост?

Uskrsnji Post.webp.webp

Во православното христијанство, во текот на годината се практикуваат неколку важни пости како дел од духовната дисциплина и подготовка, каде што се откажуваме од одредени работи, се посветуваме на молитвата и го насочуваме нашиот фокус кон духовен раст.

Велигденскиот пост е најстрогиот пост на Црквата. Тој трае седум недели или 48 дена и е најдолгиот пост во православниот календар. Годинава велигденскиот пост трае од 18 март до 4 мај.

За време на овој пост се воздржуваме од месо, јајца, сирење, млеко, односно храна со животински масти. Виното и маслото се дозволени само во сабота и недела и на Св. четириесетте маченици (Мледенци), додека рибата може да се користи само на Благовештение и Цветници. Постот се прави „на вода“ во сите останати денови, особено во среда и петок.

Првите три дена од првата недела на Великиот пост се постеле особено строго уште од античко време. Истото важи и за последната недела од Великиот пост, која ја постиме „на вода“, освен Велики четврток, на која се пости со масло и вино. На Велики петок се воздржуваме од јадење и пиење додека не се извади плаштеницата, до 3 часот попладне, по што се зема лесен оброк „на вода“. Ние строго постиме и во Велика Сабота“.

Исто така, се забележува дека „вистинскиот пост има две страни: физичка и духовна и се состои и во воздржување од мрсна храна и во воздржување од лоши мисли, желби и дела, умножување на молитвите, милосрдие и практикување на сите евангелски доблести.

Според православното предание, првите три дена од постот треба да ги следи тцелосно воздржување од храна и пијалоци. Бидејќи тоа е невозможно за многумина, тие се префрлаат на суво јадење или постење на вода.

Related posts

Еве зошто ликерот и виното се најопасните алкохолни пијалоци

CityLife

Ема Стоун елегантна на премиерата на „Круела“ во Холивуд

CityLife

Не ја фрлајте течноста од овој производ, таа е многу корисна за различни намени

CityLife