Како да се решите од пролетниот замор

26996 Woman 6194660 1280 Fxl.jpg

Пролетта е тука, но вие само сакате да спиете? Од тоа чувство, познато како пролетен замор, можете да се ослободите со здрав начин на живот, велат експертите.

„Тоа е во основа процес на прилагодување на телото на променливата сезона“, рече психијатарот и психотерапевт Криста Рот-Сакенхајм, потпретседател на Професионалното здружение на германски психијатри (BVDP). Нашето тело е во режим на заштеда на енергија во зима. Бидејќи имаме тенденција да поминуваме помалку време надвор, помалку сончева светлина ја погодува нашата кожа и мрежницата, предизвикувајќи нашиот мозок да ослободува повеќе од „хормонот за спиење“ мелатонин.

„Некои експерти велат дека ова е остаток од хибернација“, рече Рот-Сакенхајм. Хелмут Шац, член на извршниот одбор на Германското здружение за ендокринологија (DGE), вели дека всушност не станува збор за „пролетен замор“, туку дека лачењето на мелатонин се менува поради движењето на часовникот нанапред.

Без оглед на тоа што се крие зад пролетниот замор, Рот-Сакенхајм вели дека здравиот начин на живот е најдобриот противотров. Тој советува да поминувате време надвор, да пиете повеќе течности и да консумирате што е можно помалку бел шеќер. Шац препорачува спортување, пешачење и поминување време во природа, а во тој случај, вели, нема потреба да се зема витамин Д како додаток во исхраната.

Related posts

Овие намирници го „лечат“ алкохолот

CityLife

Американците се подготвуваат за апокалипсата: потрошиле дури 11 милијарди долари на предмети за преживување

CityLife

Женственост со доза лежерност – Емили Ратајковски

CityLife