Еве какви податоци собира ТикТок за своите корисници

Tik Tok.jpg

Претставниците на ТикТок ќе се појават пред американскиот Конгрес во четврток за да се соочат со обвинувања дека платформата претставува закана за националната безбедност на САД. Додека компанијата се обидува да избегне потенцијална забрана со истакнување на поддршката што ја има меѓу бизнисите и влијателите, се поставува прашањето колку корисници навистина разбираат што значи прифаќање на условите за користење на апликацијата и политиката за приватност.

Информациите што ТикТок ги собира во САД вклучуваат имиња, возраст, кориснички имиња, адреси на е-пошта, лозинки, телефонски броеви, локација, содржина на пораки, информации за купување, податоци за активности на други сајтови и апликации, имиња и типови на датотеки, шеми и ритми притискања на тастатурата, IP адреси, информации за уредот и оперативниот систем, и биометриски идентификатори како што се отпечатоци од лице и глас.

Експертите предупредуваат на потенцијалните опасности кои произлегуваат од таквото сеопфатно собирање податоци, наведувајќи дека ТикТок не е сам, туку дека начинот на кој оваа платформа собира податоци е без преседан. Дополнителна загриженост предизвикува фактот што податоците се чуваат во САД и Сингапур, но се поврзани и со сервери во Кина, што е голема грижа за американскиот Конгрес.

Вил Грагидо, експерт за сајбер безбедност, нагласува дека собраните статистички, демографски податоци, преференции и контакти на платформата може да се користат за различни цели, вклучувајќи дезинформации, шпионажа и надзор.

ТикТок тврди дека корисниците ги контролираат податоците што ги собира апликацијата, потпирајќи се на согласноста дадена преку условите за користење. Сепак, се поставува прашањето колку корисници всушност наоѓаат време и внимание да ја прочитаат целата политика за приватност пред да се согласат со нејзините услови, имајќи предвид дека се привлечени од континуиран прилив на забавни видео содржини.

„Изгледите можат да измамат“, додава Грагидо, предупредувајќи за потенцијалните ризици што можат да ги носат апликациите како ТикТок – од ширење дезинформации до отворање на вратата за шпионажа и надзор, правејќи го ТикТок современ тројански коњ во дигиталниот свет, пишува Fox Business.

Related posts

Првоаприлскиот маскенбал во СОС Детското село поддржан од „Иуте кредит“

CityLife

Блејк Лајвли ја откри тајната на успешниот брак со Рајан Рејнолдс: Имаме едно правило

CityLife

Најубава фигура во танга бикини – Софија Вергара ги потсети фановите како изгледаше во 1990-тите

CityLife