Гугл додава во пребарувачот Хром нови функции базирани на вештачка интелигенција

Google Ai Utilizing Artificial Intelligence To Provide Efficiency In The World.jpg

Компанијата Гугл на својот блог објави дека ќе додаде нови функции на пребарувачот Хром базирани на вештачка интелигенција (ВИ) со кои, меѓу другото, корисниците ќе можат автоматски да групираат картички (табови) или да пишуваат текст во текстуални полиња со помош на виртуелен асистент.

Функцијата „Tab Organizer“ им овозможува на корисниците автоматски да ги групираат табовите со слични теми, како што се вести или онлајн купување, а ќе се активира со кликнување на десното копче на глувчето. Според програмерите на Гугл, ова ќе ја поедностави навигацијата и ќе им овозможи на корисниците да се фокусираат на содржината на табовите.

Функцијата „Помогни ми да пишувам“ е планирано да биде додадена на прелистувачот Хром во февруари и ќе им помогне на корисниците да составуваат текстови во сите достапни полиња на веб-страниците.

Треба само да кликнете со десното копче на кое било поле за текст и да ја изберете споменатата функција. Помогни ми да пишувам, исто така, ќе им помогне на корисниците да пишуваат онлајн пораки или прегледи на онлајн купувања.

Related posts

Мајчината душица ги чисти белите дробови, ја лечи несоницата, ги елиминира раните

CityLife

Џенифер Лопез се дружи со поранешниот партнер Бен Афлек

CityLife

Ким Кардашијан ужива во уникатната атмосфера на Рим

CityLife