Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција

Најава на трка Serres 960x502

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција.
 AKK RENAULT SPORT како организатор на RENAULT TWINGO CUP и официјалните
претставници на LEMA Racing Ви најавуваат уште еден интернационален настап за
TWINGO CUP натпреварувачите и тоа на тркачката патека во Серес, Грција викендов на
26.06.2021 и 27.06.2021 год.
Во Серес ќе се возат петтата и шестата трка од Twingo Eurocup бодувани согласно регулативите
и признанија на FIA CEZ, a истата трка ќе се бодува и за првенството на Македонија.
Пријавени се вкупно 23 возила од: Словенија, Унгарија, Србија и 10 Македонски
натпревaрувачи: Ненад Костовски, Иван Стефановски, Слободан Трајковски, Давид
Малинковски, Мартин Костовски, Зоран Миракоски, Емил Нацка, Ангелче Стојковски, Владимир
Тренески и Милан Ѓорѓевиќ.
Во продолжение ви ја претставуваме стартната листа:
Официјалната програма на натпреварите е следна:
26.06.2021 год. (Сабота)
08:00-10:00 Верификација и технички преглед
10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00-13:00 Квалификации
13:00-15:00 Пауза за ручек
15:00-17:00 Прва трка
17:00-18:00 Церемонија на доделување на награди
27.06.2021 год. (Недела)
10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00 – 13:00 Пауза за ручек
13:00- 15:00 Втора трка
15:30 Церемонија на доделување на награди
По четири извозени трки во генералниот пласман во првенството на Македонија првото место
го делат Давид Малинковски и Ангелче Стојковски кои имаат по 52 бода, додека пак на третото
место е Мартин Костовски со 42 бода.
Следниот меѓународен натпревар каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите
и признанија на FIA CEZ е закажан во Гробник – Хрватска од 23 – 25.07.2021 додека пак
финалната трка за заокружување на сезоната е закажана повторно во Серес – Грција (Ноември)
CEZ во организација на АКК Рено Спорт Скопје.
Голема благодарност до нашите поддржувачи: Аутомотив Груп, RENAULT, Триглав Осигурување,
Power Sport System (PSS) и Шпаркасе Лизинг кои овозможуваат да трките се организираат на
високо ниво како на домашните така и на меѓународните автомобилски стази.

Related posts

„Гугл мапс“ ќе ги насочува возилата по еколошки правци

CityLife

(ФОТО) Погледнете каков феноменален роденденски подарок доби Роналдо

CityLife

Видео: На плажа во Црна Гора се пече јагне

CityLife