7 совети за здраво чистење на црниот дроб

Tygfjhygdjagh.jpg

Црниот дроб е еден од најважните органи и најголемата жлезда во човечкото тело. Служи за складирање на хранливи материи и игра важна улога во метаболизмот на мастите, протеините и јаглехидратите. Пред крвта да помине во дигестивниот тракт и во остатокот од телото, црниот дроб врши детоксикација, неутрализирање и метаболизирање на штетните лекови, хемикалии и токсини во себе.

Врши широк спектар на функции – од отстранување на токсините до создавање и излачување на жолчката, па сè до активирање на ензимите.

Поради своите повеќекратни функции, тој е подложен на многу болести, но за среќа, тој е единствениот орган на телото кој има извонредна моќ на регенерација.

Нездравите прехранбени навики, како што се консумирање големи количини на масна, пржена или слатка храна, алкохол и лекови, го прават црниот дроб преоптоварен и затрупан, што ја забавува неговата функција.

Почетокот на новата година е идеално време да се посветиме на нашето здравје и да ја прочистиме и зајакнеме функцијата на црниот дроб.

1. Започнете го денот со динстано јаболко или круша

Ова е едноставен начин за зајакнување на метаболизмот и чистење на црниот дроб. Секојдневното консумирање на слатки, сочни круши може многу да го смири и исчисти преоптоварениот црн дроб.

2. Наутро и во текот на денот пијте топла вода со ѓумбир и куркума

Коренот од ѓумбир содржи моќни соединенија кои помагаат во инхибирање на воспалението и заштита од оштетување на клетките, а со тоа го поддржуваат здравјето на црниот дроб. Куркумата има силни антиоксидантни својства кои го спречуваат оштетувањето на црниот дроб од токсините.

Наутро во чаша топла вода додадете половина лажичка куркума со малку бибер и половина лажичка ѓумбир во прав. Сè добро измешајте и испијте. Оваа комбинација работи добро за детоксикација на црниот дроб и отстранување на токсините од телото.

Земете 6-10 чаши зовриена топла вода дневно, која можете да ја подготвите во термос со неколку прстени свеж ѓумбир.

3. Направете природен детокс со чаша сок од ротквица, морков и краставица

Ротквиците го зголемуваат протокот на жолчката, што му помага на црниот дроб да работи и го подобрува варењето. Краставиците имаат ефект на разладување и детоксикација на црниот дроб, додека морковот е богат со флавоноиди и бета каротин, кој ја стимулира и поддржува целокупната функција на црниот дроб.

Измешајте еднакви количини сок од ротквица, сок од морков и сок од краставица. Пијте половина чаша од овој сок два пати на ден, половина час пред оброците, за здраво варење и природна детоксикација.

4. Амла – ајурведски лек за црниот дроб

Амла или индиско грозје се користи во Ајурведа за поддршка и одржување на оптималната функција на црниот дроб. Исто така, помага да се исфрлат токсините од телото.

Измешајте една лажичка сушено индиско грозје во прав во чаша топла вода. Пијте наутро на празен стомак за најдобри резултати.

5. Темно лиснат зеленчук и храна богата со растителни влакна

Темно лиснатиот зеленчук како спанаќот, кељот, руколата, сенфот, горчливата тиква и цикоријата содржат соединенија кои го чистат телото и му помагаат на црниот дроб природна детоксикација со отстранување на токсините од телото.

Храната богата со растителни влакна не само што му помага на црниот дроб да функционира правилно, туку и помага да ги транспортира масните токсини од телото.

Зеленчукот, овошјето, мешунките и јаткастите плодови се богати со растителни влакна. Јадете зеленчук како брокула, кељ, карфиол, бриселско зелје и зелка. Овошјето како јаболка, портокали, круши, банани и бобинки се добри извори на влакна.

6. Изберете билки и храна со горчливи и разладни својства

Во Ајурведата се користат билки и храна со горчлив вкус, кои се многу корисни за црниот дроб. Имаат и разладни својства, како куркума, ѓумбир, ним, амла, сикавица, нане и сл., кои го штитат и зајакнуваат здравјето на црниот дроб.

7. Сува масажа (Гаршана) пред спиење

Стимулирајте ја функцијата на црниот дроб со масажа на суви стапала со помош на мека четка или ракавица за масажа. Пред спиење, тријте ги стапалата од петицата до прстите со енергични и лесни движења на раката околу 40-50 пати. Ова е одличен метод за стимулирање на циркулацијата и лимфниот систем!

Related posts

Нутриционистите откриваат што треба да пијат децата

CityLife

Бијело Дугме ќе прослави пола век постоење со концерти: Славеничката турнеја започнува во Сараево на 11 мај

CityLife

Братот на Мараја Кери тврди дека таа е одмаздољубива

CityLife