7 причини зошто да јадете банана

Banana E1705770334757.webp.webp

Истражувањата покажаа дека само две банани дневно се доволни за 90 минути интензивна работа. Но енергијата не е единствената добра работа што ја добиваме од конзумирањето на ова овошје, ги има уште многу.

Депресија: Врз основа на резултатите добиени во научна студија меѓу луѓето кои страдаат од депресија, експертите тврдат дека бананите можат да ги ублажат симптомите на оваа болест. Тоа е затоа што содржи триптофани, кои се претвораат во серотонин во телото, познат и како хормон на среќата.

Анемија: Бидејќи бананите имаат многу железо, тие придонесуваат за формирање на хемоглобин во крвта, што помага во случај на анемија.

Крвен притисок: Предноста на ова овошје е што содржи малку сол, но голема количина калиум, кој игра значајна улога во регулирањето на крвниот притисок.

Концентрација: Бананите имаат позитивен ефект врз нашиот мозок и едно истражување покажа дека оние студенти кои јаделе банана наутро имале подобра концентрација во текот на денот.

Опстипација: Збогатена со влакна, бананата помага да се реши проблемот со опстипација, без употреба на лаксативи.

Главоболка: Имавте тешка ноќ? Без грижи, милкшејкот од банана ќе ви го реши проблемот со главоболката. Ако земете една лажичка багремов мед, ќе го смирите стомакот, а потребата за шеќер ќе ви биде задоволена.

Каснување од комарец: За да го намалите отокот предизвикан од каснување од комарец или слично, втријте ја внатрешноста на кората од банана на отокот.

Related posts

Почнува пријавувањето за 20. издание на Виз Ер Скопски Маратон

CityLife

Тајгер Вудс во сообраќајката возел со двојно поголема брзина од ограничената

CityLife

Рита Ора има нова љубов, режисерот Таика Ваитити

CityLife