Џоди Фостер ќе добие награда за животно дело на Канскиот филмски фестивал

43765647 0 Image A 31 1622679119916.jpg

Американската актерка и режисерка Џоди Фостер на претстојниот филмски фестивал во Кан ќе добие почесна „Златна палма“ за животно дело.

Повеќе од 40 години откако дебитираше на престижниот настан, Фостер добива награда за животно дело од фестивалот.

Наградата Palme d`Or на Фостер ќе ѝ биде доделена на 74. фестивал. Таа ќе биде и почесен гостин на свеченото отворање на 6 јули, на кое ќе ја прими наградата.

Фестивалот годинава се одржува од 6-17 јули, наместо во вообичаениот термин во мај.

Фостер имаше само 13 години кога дебитирше во палатата на Кроазета за филмот „Таксист“, кој ја освои „Златната палма“, најголемата чест на фестивалот.

„Кан е фестивал на кој толку многу му должам. Тој целосно го смени мојот живот “, рече Фостер, која првпат беше во Кан во 1976 година за светската премиера на блокбастерот на Мартин Скорсезе.

Седум филмови на Фостер, и како актерка и како режисер, се прикажуваа на Канскиот филмски фестивал низ годините.

Канкиот фестивал, еден од најголемите настани во филмската индустрија, ѝ оддава признание на двократната добитничка на „Оскар“, актерка, режисерка и продуцентка, за нејзиното брилијантно уметничко патување, опишувајќи ја како единствена личност со скромна, но сепак силна посветеност на некои од главните проблеми на денешницата.

„Џоди Фостер ни дава неверојатен подарок со доаѓањето тука за да го прославиме враќањето на фестивалот. Нејзината аура е неспоредлива. Таа е олицетворение на модерноста, блескавата интелигенција на независноста и потребата за слобода “, изјави претседателот на фестивалот, Пјер Лескју, како што пренесува „Вараети“.

Претходни добитници на почесната „Златна палма“ се Жана Моро, Бернардо Бертолучи, Џејн Фонда, Жан-Пол Белмондо, Маноел де Оливеира, Жан-Пјер Лео, Ањес Варда и Ален Делон.

Related posts

(Видео) Хит-серијата „Сопранови“ доби филм

CityLife

Принцот Хари oткри дека еден од првите зборови на синот Арчи бил „баба“

CityLife

Најлошиот спој на Патриша Аркет ѝ бил со осуден убиец

CityLife