Форд повлекува речиси два милиони возила поради ризик од проблематични делови

65b131ca9aaeb534af0e6f43.webp.webp

Производителот на автомобили Форд денеска објави дека повлекува речиси два милиони теренци Explorer, произведени помеѓу 2011 и 2019 година, поради загриженост дека спојката што ја држи облогата на шофершајбната може да падне додека возите. Ова е едно од најголемите повлекувања на возила во Америка од почетокот на годината, објави Форбс.

Американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) покажа документи доставени до нив дека бравата, која е на 1.889.110 возила, може да се олабави и да предизвика одвојување на облогата на шофершајбната, зголемувајќи ги опасностите од патот и ризикот од несреќи.

Заклучно со 12 јануари, Форд имал информации за 568 онлајн поплаки и повеќе од 14.000 барања за гаранција поврзани со исчезнати парчиња, покажуваат документите на NHTSA.

Временската рамка за отповикување детално во документите покажува дека NHTSA и Форд го анализираат проблемот од 2018 година, но Форд претходно заклучи дека „нема неразумен ризик за безбедноста“ поради малата количина на делови кои се во прашање.

Минатата година, NHTSA започна прелиминарна истрага и сугерираше дека тоа е, делумно, опасност, што го натера Форд да ја преиспита ситуацијата и да иницира повлекување на возилото.

Related posts

Нов блокбастер за Скарлет Јохансон: Се подготвува за познатата филмска франшиза Светот Јура

CityLife

Германски парк за птици стана дом на штотуку изведени морски орли

CityLife

Сите токсични состојки во една цигара

CityLife