„Ротен томатос“ откри 80 години стара негативна критика за „Граѓанинот Кејн“ и ја намали оценкката

42298086 0 Image A 20 1619565330146.jpg

„Манк“, црно-бела драма за човекот што го напиша класикот „Граѓанинот Кејн“, Херман Манкиевич, беше во трката за „Оскар“ со 10 номинации минатиот викенд, а во меѓувеме еден фан забележа изненадувачка промена во блескавите критики на „Граѓанинот Кејн“.

Citizen Kane е еден од само неколку филмови потенцијални кандидати за совршен резултат од 100% на агрегаторот за рецензии на филмови Rotten Tomatoes, заедно со други класици како што се 12 Angry Men, Battleship Potempkin и поновите хитови како The Terminator, Story Story, Toy Story 3 и Paddington 2.

„Ротен томатос“ одлучи да аплоудира негативнa рецензија од „Чикаго тајмс“ стара 80 години, намалувајќи ја беспрекорната оценка од 100% на 99%.

За многумина веб-страницата „Ротен томатос“ е првото место каде што проверуваат дали вреди да се гледа некој филм.

Related posts

(ВИДЕО) Вака сега изгледа пустинската Долина на смртта во САД

CityLife

На повидок нова комедија со Џорџ Клуни и Џулија Робертс

CityLife

Том Холанд и Зендаја уловени додека се бакнуваат во автомобил

CityLife