Риз Ахмед горд што е првиот муслиман номиниран за „Оскар“

Риз Ахмед вели дека е многу горд што е првиот муслиман номиниран за „Оскар“ за најдобара актер.

38-годишниот Риз доби номинација за најпрестижната награда за улогата во Sound of Metal („Звукот на металот“), каде го глуми тапанарот Рубен Стоун кој полека го губи слухот по настапите во рок бенд.

Риз се надева дека и муслиманската заедница и заедницата на глуви луѓе ќе го ценат неговиот настап на церемонијата подоцна овој месец.

„Она што ми е важно е што повеќе луѓе да можат да се пронајдат во овој момент,“ рече Риз. „Тоа е филм кој се фокусира на глувите, што навистина недостасува во денешните филмови, и ќе ми биде мило доколку тие можат да се пронајдат себеси во овој филм.“

„Некои луѓе навистина се поврзуваат со идејата дека јас сум првиот номиниран муслиман за главен актер, тоа е убаво и јас го поддржувам тоа.“

Related posts

(Видео) Девет азиски филмови премиерно ќе бидат прикажани на Канскиот филмски фестивал

CityLife

Меган Maркл ќе објави детска книга заснована на сопругот Хари и синот Арчи

CityLife

Поранешниот дом на кралицата и принцот Филип во Малта ќе стане музеј

CityLife