Почина модниот дизајнер Албер Елбаз

Дизајнерот Албер Елбаз, кој работеше во некои од најпознатите модни куќи во Франција, почина во саботата во Париз на 59-годишна возраст.

Елбаз, можеби најпознат по неговата работа во „Ив Сен Лоран“ и „Ланвин“, почина од Ковид-19, соопшти моднаta компанија „Ричемонт“ со која тој реализира свој моден проект и создаде сопствен бренд.

Од 2001 до 2015 година, Елбаз беше уметнички директор во „Ланвин“ и беше заслужен за подмладување на брендот.

Миленик на познати личности како Мерил Стрип и Натали Портман, тој неодамна започна свој бренд, AZ Factory.

Неговиот деловен партнер Јохан Руперт ја пофали неговата инклузивна визија за модата и рече дека Елбаз работел да ги реализира своите соништа за паметна мода.

Related posts

Кралицата му го честита роденденот на правнукот

CityLife

Мјузиклот за принцезата Дијана првин на „Нетфликс“, а потоа на Бродвеј

CityLife

Лејди Гага, Глен Клоуз им се придружија на принцот Хари и Опра во ТВ-серија за ментално здравје

CityLife