Парче од свадбената торта на Чарлс и Дијана продаденo за 1.850 фунти

Парче торта од венчавката на принцот Чарлс и лејди Дијана Спенсер од 1981 година беше продадено на британска аукција во средата за 1.850 фунти, со предупредување – не го јадете!

Почетната цена на парче торта стара 40 години со марципан и бела глазура беше од 300 до 500 фунти, но се продаде за три пати поголема цена.

„Бевме изненадени од бројот на луѓе кои беа заинтересирани за ова големо и уникатно парче кралска торта“, рече аукционерот Крис Албери и специјалист за кралски спомени на аукциската куќа Dominic Winter Auctioneers во Сиренчестер, западна Англија.

„Имаше многу заинтересирани понудувачи, главно од Обединетото Кралство, САД и неколку земји од Блискиот Исток,“ наведе Албери во е-пошта.

Related posts

Милијардерите во текот на пандемијата станаа „потешки“ за 4.000 милијарди долари

citylogin

„Инстаграм гори“: Анастасија повторно провоцира во бикини

citylogin

Анастасија откри детали поврзани со нејзините нови песни и што и рекла нејзината мајка Цеца

citylogin