Најскап дом во Лос Анџелес! Имотот на Барон Хилтон во Бел Ер продаден за 61,5 милиони долари

Импресивната хациенда на хотелскиот магнат Вилијам Барон Хилтон со 13 спални соби, 17 бањи и базен со олимписка големина е продадена за 61,5 милиони долари.

А според „Лос Анџелес тајмс“, тоа е најскапата продажба на куќа во Јужна Калифорнија оваа година.

Вилата во грузиски стил изградена во 1936 година се простира на два и пол акри во еден од најексклузивните и најскапи квартови во светот, Бел Ер.

 

Хилтон го купил имотот во 60-тите години на минатиот век и живеел таму сè до неговата смрт во септември 2019 година. Тој почина на на 91-годишна возраст.

Идентитетот на купувачот сè уште не е познат, објави „ЛА Тајмс“.

Покојниот Барон Хилтон беше син и наследник на основачот на „Хилтон хотели“, Конрад Хилтон.

Related posts

Софија Вергара и Хајди Клум во лежерно издание за судиските должности во „Америка има талент“

CityLife

Шест месеци по колапсот на бракот: Поранешната прва дама на Канада Софи Грегоар Трудо повторно заљубена

CityLife

Др. Дре доби ѕвезда на Булеварот на славните, Снуп Дог и Еминем дојдоа да го поддржат

CityLife