Момче примено во Менса, подобро ги решило тестовите од Ајнштајн

Img 1228.jpeg

Ученик од Девон, Англија, Рори Бидвел, го постигнал можеби најдобриот резултат на коефициент на интелигенција досега, а неговата мајка изјавила дека тој бил толку опуштен за време на оценувањето што во еден момент лежерно отишол до тоалетот.

Наводно, 12-годишно момче од Девон му се придружи на Менса откако на тестот за интелигенција постигна повисоки резултати од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг.

Рори Бидвел постигна максимален резултат од 162 на тестот Cattell III-B, и покрај тоа што не знаел ништо за тестот или се подготвувал за него однапред, објави North Devon Gazette.

Според јавно достапните информации, Хокинг и Ајнштајн имале коефициент на интелигенција (IQ) од околу 160.

Рори полагаше двочасовен испит во Ексетер две недели по неговиот дванаесетти роденден и наводно бил поканет да се приклучи на Менса неколку дена подоцна.

Менса е организација која ги обединува луѓето со коефициент на интелигенција во првите два проценти од јавноста, како што е оценето со стандардизирани тестови.

Рори покажал рани знаци на висока интелигенција на двегодишна возраст кога сам пополнил загатки од 100 парчиња, пренесува Скај њуз. Кога бил во второ одделение во основно училиште, зги совладал операциите со алгебра и пресметковна математика за 7 одделение. Покрај тоа, во првите осум недели од карантинот поради Ковид, тој ги прочитал сите седум книги за Хари Потер.

Неговата мајка рече дека и покрај неговите способности, тој сè уште е нормален 12-годишник кој повремено треба да го потсетуваат да си ја заврши домашната задача.

Related posts

ЈП Лајка започнува со едукативен караван

CityLife

И азискиот слон ги закопува своите угинати младенчиња

CityLife

Џенифер Лопез и Алекс Родригез излегоа на вечера по разделбата

CityLife