Михаела Коел триумфира на Бафта-наградите за телевизија

Некои од најголемите sвезди на британското телевизија се собраа во Лондон во неделата на доделувањето на наградите „Бафта телевижн авордс“, најпрестижната церемонија во календарот на индустријата.

Мултиталентираната Михаела Коел е избрана за најдобра актерка на синоќешната церемонија, откако пред две недели исто така освои две „Бафти“ за сценарио и режија на нејзината драма I May Destroy You („Можам да те уништам“).

Коел триумфираше во категријата најдобра актерка, како и најдобра мини-серија на свечената церемонија.

Ова се случува две недели откако таа доби две „Бафта крафт“за сценарио и режија за I May Destroy You, награди кои се доделуваат за таленти зад сцената.

Меѓу другите добитници се Пол Мескал, ѕвездата на Normal People („Нормални луѓе“), кој беше прогласен за најдобар актер, и танцовата група „Диверсити“.

Related posts

Организаторите на „Златните глобуси“ одобрија промени за диверзитет во своите редови

CityLife

Ким Кардашијан и Канjе Вест се согласија на заедничко старателство по разводот

CityLife

Документарна серија за Канје Вест ќе се емитува на „Нетфликс“

CityLife