Легендарни улоги кои Том Хенкс ги одбил

Bbba 10 .webp.webp

Еден од најуспешните холивудски актери, Том Хенкс со децении е првиот избор на многу режисери. Во текот на неговата кариера, на Хенкс му беа понудени многу класични филмови, од кои некои се паметат како најдобри филмови на сите времиња. Но, поради напорен распоред или други лични причини, познатиот актер мораше да одбие некои од нив.

Филмови кои Том Хенкс ги одбил во текот на неговата кариера.

Џери Мегваер

Според Collider, улогата на Џери Мегваер, која ја толкува Том Круз, е напишана за Том Хенкс. Кога почнал да го пишува сценариото за филмот, режисерот Камерон Кроу го замислил Том Хенкс, кој во тоа време бил ѕвезда на романтична комедија.

Бидејќи процесот на пишување на сценариото траеше толку долго, Хенкс веќе имаше 40 години и два Оскари кога конечно му беше понудена улогата, принудувајќи го да ја одбие. Исто така, познатиот актер во тоа време работеше на филмот „Што тоа правиш! Ду!“.

Бегство од Шошенк

Пред Тим Робинс да ја преземе улогата на Енди Дуфрен во Бегство од Шошенк, Том Хенкс беше еден од главните избори. Но, актерот реши да донесе една од најважните одлуки во кариерата и да ја одбие улогата на Енди за да се посвети на снимањето на „Форест Гамп“, пишува Screen Rant.

Таа одлука се исплатеше бидејќи Форест Гамп му го донесе вториот Оскар за најдобар актер. Исто така, филмот беше огромен комерцијален успех.

Денот на громот

Хенкс беше првиот избор за улогата на себичниот и нарцисоиден Фил Конорс во комедијата Денот на громот, но одлучи да ја одбие за да не им го расипе заплетот на филмот на гледачите, пишува Collider. Тогаш Хенкс глумеше ликови кои на почетокот изгледаат мрзеливи или нервозни, но на крајот излегуваат дека се добри луѓе.

“Публиката ќе седеше таму и ќе чекаше да бидам добар, бидејќи јас секогаш играм добри ликови. Но, Бил Мареј е толку мизерен, дури и кога не е пред камерата, никогаш не знаеш што ќе се случи со него”, се пошегува Хенкс.

Бетмен засекогаш

Том Хенкс беше еден од првите избори за улогата на Бетмен во филмот Бетмен засекогаш од 1995 година, пишува Uproxx.

За негова среќа и на неговите обожаватели, Хенкс ја одбил улогата, која потоа му припаднала на Вал Килмер. Иако филмот беше комерцијален успех, многумина го сметаат за еден од најлошите филмови за Бетмен.

Никсон

Том Хенкс и Џек Николсон беа првите избори за улогата на Ричард Никсон во биографскиот филм на Оливер Стоун.

Според Ментал Флос, Стоун му пришол на Хенкс затоа што Хенкс требало да глуми во нереализиран проект „Страста на Ричард Никсон“. Но, откако Хенкс ја одбил улогата, Стоун му ја понудил на Ентони Хопкинс, кој беше номиниран за Оскар за својата улога.

Related posts

Ова се јасни показатели дека вашето тело е полно со токсини

CityLife

Шер изненади фан со Алцхајмерова болест

CityLife

Кардиолог открива суптилен знак на срцев удар кој не смееме да го игнорираме

CityLife