Лансирана е „Рувики“, руската верзија на „Википедија“

Ruviki.jpg

Целосно лансирање на „Рувики“, руската верзија на популарната онлајн-енциклопедија „Википедија“, ќе се одржи денеска, јавуваат руските медиуми. Бета-тестирањето – ограниченото јавно тестирање на страницата – почна во средината на 2023 година, објави весникот „Комерсант“, а наводно имало повеќе написи на „Рувики“ отколку на „Википедија“ на руски јазик.

Русија соопшти дека сè уште нема планови да ја блокира „Википедија“ – еден од ретките преживеани независни извори на информации во Русија по интензивирањето на казнувањето на онлајн-содржината по инвазијата на Украина од Москва во февруари 2022 година.

Руските судови, сепак, оттогаш наметнаа серија казни на онлајн-енциклопедијата за содржини поврзани со Украина. Рускиот претседател Владимир Путин даде одобрение за нови алтернативни платформи на „Википедија“ во мај 2022 година, според руските медиуми.

Весникот „Известија“ минатата недела објави, цитирајќи ја прес-службата на „Рувики“, дека најчитаните написи за време на фазата на бета-тестирање го вклучуваат бројот на загинати во 2023 година, ескалацијата на арапско-израелскиот конфликт, руската воена операција во Украина и руските филмови со најголема заработка.

Просечниот корисник би поминал повеќе од шест минути на страницата, а просечната длабочина на гледање била над пет страници во тест-фазата, пишува „Известија“. „Комерсант“ изјави дека основачите на „Рувики“ нема да откријат колку чини проектот или имињата на инвеститорите на страницата.

Related posts

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

CityLife

Почина О Џеј Симпсон

CityLife

Колку заработија sвездите на „Пријатели“ за специјалната епизода

CityLife