Кралицата ќе го одбележи својот роденден тивко оваа година

Среда, 21 април, претставува значајна пресвртница за кралицата Елизабета Втора бидејќи таа ќе наполни 95 години.

Сепак, имајќи предвид дека кралицата сè уште е во средината на двонеделната кралска жалост по смртта на нејзиниот сопруг, војводата од Единбург, како и мерките против коронавирусот, годинава ќе има малку помпа и церемонии за прослава на денот.

Кралицата, без сомнение, сериозно ќе го почувствува отсуството на принцот Филип, нејзиниот сопруг повеќе од 73 години, кој почина на 9 април на 99-годишна возраст.

Но, ќе биде како добредојден мевлем да знае дека мислите и желбите на нејзините пријатели, семејството и предметите ќе бидат со неа на посебниот ден, пишуваат британски медиуми.

Related posts

Ѕвездите заблескаа на црвениот тепих во „Ројал Алберт Хол“

CityLife

Избегнувајте ги овие грешки ако сакате да го намалите ризикот од рак на дебелото црево

CityLife

Светски ден на пчелата: Тие изумираат, а Ајнштајн предупреди дека нивното исчезнување ќе биде фатално

CityLife