Кијану Ривс не беше првиот избор за Нео во Матрикс, еве кој актер ја одбил улогата

75be13a9 3d71 4000 941b A4151b5e8c3d 1.jpg

Актерот Кијану Ривс имаше многу познати улоги во својата кариера, но улогата на Нео во Матрикс е веројатно една од најпознатите. После толку време, веројатно не можеме ни да замислиме некој друг во оваа улога од 1999 година, но интересно е да се знае дека Кијану Ривс не беше првиот избор за оваа улога.

Според Collider, еден од актерите кои ја одбиле улогата бил Бред Пит. Актерот веќе глумеше во неколку успешни филмови и беше логичен избор, но ја одби улогата на Нео и истата година се појави во улогата на Тајлер Дурден во Фајт клаб, што може да биде причината поради која одби да глуми во Матрицата.

Во интервју за USA Today, Пит откри дека ја „зел црвената пилула“ и дека „Матрикс“ не е единственото филмско ремек дело за кое му била понудена улога, пренесува Collider. Потоа рече дека може да се направи емисија за филмовите што ги одбил.

Но, неговата одлука да глуми во Фајт клаб секако не беше погрешна. Овој класик од 1999 година стана еден од најпознатите филмови на Бред Пит и ја воодушеви публиката. Сепак, критичарите не беа толку ентузијасти како публиката, оценувајќи го филмот со 79 проценти, што сепак е просечна оценка.

Related posts

Евросонг доби зелено светло за 3.500 луѓе во публика

CityLife

Старицата стана од гробот и отиде да подготви ручек

CityLife

Министерот Османи доби син

CityLife