Кендал Џенер откри дека е зависник од социјални мрежи

Кендал Џенер тврди дека зависноста од социјалните мрежи е нешто со што веројатно повеќето од нас можат да се поистоветат и признава дека нема бегање од тоа.

Супермоделот и ѕвезда на реалното шоу (25) е една од најследените селебрити личности на социјалните мрежи, која само на Инстаграм има преку 163 милиони следачи.

Нејзините објави честопати имаат милиони „лајкови“. Фотографија на Кендал на која лежи со косата во срциња беше најпопулрна објава на Инстаграм во 2015 година.

Но, таа смета дека желбата за лајкови може да предизвика зависност и вели дека ова е лошата страна на платформите на социјалните медиуми.

Во интервју за списанието „Вог“ во веб-серијалот за анксиозност Open Minded: Unpacking Anxiety, таа рече „Јас во моментов сум навлечена на социјалните мрежи, што не ми се допаѓа и не сум горда што го кажувам тоа. „Но, јас исто така, чувствувам дека тоа е феномен кој веројатно повеќето од нас ги прави зависни.“

„Не ми се допаѓа тоа што чувствувам потреба за социјални медиуми. Од тоа навистина нема бегање “.

На Кендал исто така не ѝ се допаѓа начинот на кој интернетот дозволува некои лични моменти да бидат извадени од контекст, што честопати значи дека луѓето тврдат лажен наратив за неа.

Во разговор со д-р Хорхе Партида, етаблиран професионалец за ментално здравје, во врска со негативноста на која се изложува секој ден на интернет, таа рече: „Нешто што навистина ме фрустрира и најмногу ме вознемирува е кога некој тврди лажен наратив за мене.“

Кендал Џенер е под будното око на јавноста повеќе од 10 години.

Related posts

Уапсен тапанарот на „Алабама шејкс“, Стивен Џонсон, под обвинение за малтретирање деца

CityLife

БЕТ-награди 2021: Карди Би го украде шоуто откривајќи дека е бремена

CityLife

(Видео) Погледнете ја оваа суперјахта вредна 60 милиони долари

CityLife