Зошто хидратацијата на телото е неопходна и како да се постигне?

Сите знаеме дека е неопходна дневна и честа потрошувачка на вода, но многумина од нас не се навикнати. Водата е заменета со други пијалаци, како што се кафе и сокови.

Просечна личност треба да пие околу два литра вода на ден, или 8-12 чаши. Оваа количина, сепак, не треба да се внесува во рок од неколку часа.

Во зависност од телото и дали некој вежба или страда од болест, има идеална количина на вода. Во принцип, многу е важно никогаш да не заборавите да пиете чаша вода кога ќе се разбудите пред спиење, бидејќи нашето тело не е хидрирано за време на спиењето, „течноста се губи“ и треба да се компензира и да се балансира во нашето тело.

За постојана хидратација што ќе донесе позитивни придобивки за нашето здравје и нашето тело, не треба да пиеме вода само кога чувствуваме жед, бидејќи тоа значи дека веќе сме дехидрирани, што воопшто не е добро.

Човечкиот мозок е составен од 95% вода, нашата крв е составена од 82% вода, а белите дробови се состојат од 90% вода. Губење на само 2% од потребната количина може да предизвика симптоми на дехидратација, како што се неможност за концентрација и проблеми со меморијата.

Ако сè уште не сте убедени во важноста на хидратацијата, подолу ќе најдете 5 причини зошто е важно да го одржувате вашето тело хидрирано:

Водата може да ја задоволи жедта подобро од што било друго

Можеби чувствувате дека пиењето кафе, чај или ладен пијалак помага во хидрирање на вашето тело, но тоа не е точно. Ниту еден пијалак не може да ја задоволи жедта како вода.

Помага на кожата

Тајната на здрава и сјајна кожа лежи во пиењето вода. Ако се навикнете на дневна хидратација, единственото нешто што е сигурно е дека со текот на времето ќе видите брилијантни резултати на вашата кожа.

Чисто тело

Водата придонесува за процесот на отстранување на токсините и кој било друг вид отпад што не ни е потребен во организмот.

Таа нуди придобивки за секој што вежба

Ако сте доволно хидрирани пред вежбање, ова автоматски ја олеснува вашата будност, а во исто време помага да се забрза закрепнувањето на мускулниот систем по интензивен тренинг.

Заштитува од здравствени проблеми

Организам со соодветна количина на вода може да спречи срцеви заболувања, дигестивни проблеми и да го елиминира ризикот од рак.

Храна која помага во хидратација

Секако, покрај вода, постојат и одлични намирници кои ни помагаат да го одржуваме хидрираното тело.

Лубеница (92% вода), домат (95%), диња (90%), краставици (95%), грозје (70%), тиквички (95%), грејпфрут (околу 90%). Исто така, мешаната зелена салата може да содржи околу 92-95% вода.

Следете правилна исхрана, пронајдете рецепти за здрави супи кои помагаат во хидратацијата и, секако, не заборавајте чаша вода што ќе ве придружува во текот на целиот ден.

Related posts

Луѓето не можат да се вратат на нормален живот по прележан корона вирус

citylogin

Сливата како лек

CityLife

10 неверојатни факти за поленската кивавица

citylogin