„Ен-би-си“ нема да ги емитува „Златните глобуси“ следната година, Том Круз ги врати трофеите

Американската телевизиска мрежа „Ен-би-си“ во понеделникот (10 мај) се откажа од емитување на церемонијата на доделување „Златни глобуси“ во 2022 година по холивудските реакции за етиката и недостатокот на диверзитет на здружението што ги доделува годишните награди за филм и телевизија.

Членовите на Здружението на странски новинари во Холивуд (ХФПА) исто така се обвинувани за давање сексистички и расистички коментари, и барање услуги од познати личности и студија.

Том Круз се придружи на бунтот на стриминг-платформите и филските студија, враќајќи ги трите статуетки „Златен глобус“ што ги освои за своите улоги во „Џери Мегваер“, „Магнолија“ и „Роден на четврти јули“, објавија „Вараети“ и „Дедлајн-холивуд“.

Одлуката на „Ен-би-си“ уследи дури и откако ХФПА се согласи да регрутира повеќе членови афроамериканци и да направи други промени во своите редови во следните 18 месеци.

„Ен-би-си“ првично го поздрави планот, но подоцна соопшти дека ќе почека да види дали реформите функционираат.

„За промени од ваква големина е потребно време и многу работа. Ние сметаме дека на HFPA ѝ треба време да го стори тоа правилно. Поради тоа, Ен-би-си нема да ги емитува Златните глобуси во 2022 година”, се наведува во соопштението на телевизиската мрежа.

„Под претпоставка дека организацијата ќе го спроведе својот план, се надеваме дека ќе бидеме во позиција да го емитуваме шоуто во јануари 2023 година“, додаде Ен-би-си.

Related posts

Жешки тркала: На продажба автомобилот кој принцот Чарлс ѝ го подарил на Дијана

CityLife

Вива Италија! Лејди Гага фрлаше лалиња кон римските фанови

CityLife

Андерс Рослунд во Скопје: Генијалниот автор на крими жанрот доаѓа на Саемот на книга

CityLife