Гугл ќе избрише милијарди податоци од пребарување во рамки на судска спогодба

Google.jpeg

Американската технолошка корпорација Гугл ќе избрише милијарди податоци од интернет пребарувањето на корисници како дел од спогодбата со која ќе се стави крај на групната тужба против компанијата.

Условите на спогодбата беа објавени за првпат во судски поднесок во Сан Франциско, пренесува Си-Ен-Ен.

„Гугл“ мора да избрише „милиони записи со податоци“ кои произлегуваат од пребарување во „инкогнито“ режим, се вели во документот.

Related posts

Жена од Вирџинија притиснала погрешно копче и освоила 1 милион долари на лотарија

CityLife

Монтана е омилена дестинација на Бен Афлек

CityLife

Бој Џорџ сè уште трага по актер за биографскиот филм

CityLife