(Видео) 82-годишна жена ќе патува во вселената со Џеф Безос

Осумдесет и двегодишната Воли Фанк на 20 јули ќе лета во вселената со компанијата „Блу Ориџин“ на Џеф Безос со што ќе стане најстарата личност која патувала во вселената, соопшти компанијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

Таа ќе биде четвртиот патник на тој прв лет со екипаж организиран од компанијата за вселенски туризам, заедно со милијардерот, неговиот брат Марко Безос и победникот на аукцијата чие име сè уште не е објавено.

Воли Фанк во 60-ите години била учесник во приватна програма позната како „Меркур 13“ во која група од 13 жени биле подложени на истите тестови како машките астронаути избрани според програмата „Меркур“ на НАСА за испраќање на првите Американци во вселената.

„Ми рекоа дека ја завршив работата подобро и побрзо од кој било“, вели Фанк во видеото објавено на Инстаграм профилот на Безос.

Related posts

Проблемите со спиењето петкратно ја зголемуваат опасноста од мозочен удар

CityLife

Синди Крафорд и Ранде Гербер ја намалија цената на куќата во Беверли Хилс.

CityLife

Инфлуенсер истетовирал „Меси“ на челото, па зажалил: „Посакувам да не го направев тоа“

CityLife