Вечерва се доделуваат Оскарите: Најмногу номинации за „Опенхајмер“ и „Сиромашни работи“

Oskar 1.jpg

Американската академија за филмски уметности и науки вечерва ќе ги додели Оскарите на 96-тата церемонија што ќе се одржи во театарот Долби во Лос Анџелес.

Џими Кимел повторно ќе се врати како домаќин. Тоа ќе биде негов четврти пат во друштво на Вупи Голдберг и Џек Лемон, кои исто така беа домаќини на церемонијата по четири пати.

Фановите едвај ја чекаат изведбата на Рајан Гослинг на песната I’m Just Ken од филмот Барби, напишана од Марк Ронсон и Ендрју Вајат.

Најавено е дека ќе бидат изведени и останатите песни кои беа номинирани за престижната награда.

За време на Оскаровската вечер на сцената ќе се појават голем број познати влијателни имиња од светот на филмот, а меѓу нив овој март ќе бидат Брендан Фрејзер, Мишел Јео, Ке Хуи Кван и Џејми Ли Кертис.

Најавени ко-домаќини се Махершала Али, Николас Кејџ, Метју Меконахи, Лупита Нионго, Ал Пачино, Мишел Фајфер, Сем Роквел, Зендаја, Крис Хемсворт, Двејн Џонсон, Мајкл Китон, Реџина Кинг, Џенифер Лоренс, Кејт Ри Моренон , Џон Мулејни, Кетрин О’Хара, Октавија Спенсер, Реми Јусеф, Емили Блант, Синтија Ериво, Америка Ферера, Сали Филд, Рајан Гослинг, Аријана Гранде, Бен Кингсли, Мелиса Мекарти, Иса Реј, Тим Робинс, Стивен Спилрон, Форест Витакер…

Најголем број номинации:

 • „Опенхајмер“ – 13 номинации
 • „Сиромашни работи“ – 11 номинации
 • „Убијци на цветната месечина“ – 10 номинации
 • “Барби” – осум номинации

Номинации за најдобар филм:

 • „Американска фикција“
 • „Анатомија на еден пад“
 • “Барби”
 • „Додржувачите“
 • „Убијци на цветната месечина“
 • „Маестро“
 • „Опенхајмер“
 • „Минатите животи“
 • „Сиромашните работи“
 • „Зона на интерес“

Номинации за најдобар режисер:

 • Џастин Трит – „Анатомија на падот“
 • Мартин Скорсезе – „Убијци на цветната месечина“
 • Кристофер Нолан – „Опенхајмер“
 • Јоргос Лантимос – „Сиромашните работи“
 • Џонатан Глејзер – „Зона на интерес“

Номинации за најдобар актер:

 • Бредли Купер
 • Колман Доминго
 • Пол Џамати
 • Килијан Марфи
 • Џефри Рајт

Номинации за најдобра актерка:

 • Анет Бенинг
 • Лили Гладстон
 • Сандра Илер
 • Кери Малиган
 • Ема Стоун

Номинации за најдобра споредна машка улога:

 • Стерлинг К. Браун
 • Роберт де Ниро
 • Роберт Дауни Џуниор
 • Рајан Гослинг
 • Марк Руфало

Номинации за најдобра споредна женска улога:

 • Емили Блант
 • Даниел Брукс
 • Америка Ферера
 • Џоди Фостер (Џоди)
 • Да’Вајн Џој Рендолф

Номинации за најдобар странски филм:

 • „Друштво на снегот“ – Шпанија
 • „Зона на интерес“ – Велика Британија
 • „Салон на наставниците“ – Германија
 • „Јо Капитано“ – Италија
 • „Совршени денови“ – Јапонија

Related posts

Фотографија на Ким Кардашијан предизвика смешни коментари

CityLife

Во северен Лондон се појави нов мурал на Бенкси

CityLife

Плутон во Водолија: Следните 20 години најмногу ќе влијаат на три знаци

CityLife