Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години брак

0a448fbda6e743c39da97a8e05b9b542.jpeg

Бил и Мелинда Гејтс, кои водат една од најголемите светски филантропии, се разведуваат по 27 години брак, објавија светските медиуми.

И двајцата го објавија разводот на Твитер во исто време.

„После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак“, напишаа тие. Бил Гејтс, ко-основач на софтверскиот гигант „Мајкрософт“, има проценета нето вредност од 130,5 милијарди долари, и е рангиран на четвртото место на листата на „Форбс“ за најбогати луѓе во светот.

Гејтсови ќе продолжат да ја водат нивната фондација, една од најголемите во светот, дури и по нивниот развод.

Тие твитнаа дека заедно ќе продолжат да ја водат фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, чија мисија е да им овозможи на сите луѓе да водат здрав, продуктивен живот.

„Продолжуваме да споделуваме верба во таа мисија и ќе ја продолжиме нашата заедничка работа во фондацијата, но повеќе не веруваме дека можеме да растеме заедно како двојка во следната фаза од нашите животи“, се нвдува во твитот.

Според барањето за развод поднесено од страна на Мелинда Гејтс, во кое имаше увид госип-порталот „ТМЗ“, парот потпишал спогодба. Таа не бара никаква сопружничка поддршка. Во нејзиниот поднесок до суд, таа го нарече бракот „неповратно скршен“. Бил Гејтс поднесе свој таков документ, што значи дека го поддржува раскинувањето на бракот.

Related posts

Јадете овој вид на протеини за да живеете подолго

CityLife

„Дизни“ затвора 18 кабелски канали во Југоисточна Азија и Хонг Конг

CityLife

Амброзио беспрекорна во спортско издание само неколку дена откако наполни 40 години

CityLife