Mаж заврши во кома откако се обидел да отстрани поткожно влакнo

Bolnicka Soba.jpg

Маж доби смртоносна инфекција на крвта и падна во кома откако се обидел сам да отстрани враснато поткожно влакно од препоните. На Стивен, чие презиме и возраст не се објавени, му беше дијагностицирана потенцијално фатална сепса како резултат на инфекцијата кон крајот на 2022 година, според видеата на ТикТок објавени од неговата сестра Мишел.

Сепсата е екстремна реакција на имунолошкиот систем на телото на инфекција. Наречен тивок убиец, може брзо да предизвика низа опасни по живот компликации, вклучувајќи откажување на органите и, доколку не се лекува, смрт.

Стивен оваа состојба ја развил како резултат на инфекција која ја добил додека се обидувал да отстрани враснато поткожно влакно од препоните.

Септичкиот шок доведе до низа компликации, вклучувајќи згрутчување на крвта, пневмонија, откажување на органите и состојба на белите дробови ARDS – акутен респираторен дистрес синдром.

„Лекарите потоа открија дека до неговото срце дошла септичка бактериска инфекција“, рече Мишел, додавајќи дека не можел да оди на операција бидејќи неговата состојба била премногу критична.

Поради сите компликации, Стивен, сопруг и татко, бил интубиран и ставен во медицински индуцирана кома за да се обиде да го натера неговото тело да закрепне. Мишел изјавила дека лекарите му дале четири отсто шанси за преживување, пишува Дејли Мејл.

Но, по еден месец и многу процедури и третмани, Стивен излезе од кома без оштетување на мозокот и оттогаш речиси целосно закрепна.

Сепсата е исклучително тешко да се препознае и дијагностицира. Тоа се случува кога имунолошкиот систем на телото реагира на инфекција или бактерии и претерува, предизвикувајќи серија реакции што може да доведат до откажување на органите.

Related posts

Овие грешки во исхраната нема да ви дозволат да ослабете

CityLife

Ѕвездите заблескаа на црвениот тепих во „Ројал Алберт Хол“

CityLife

Најголемата супер јахта во светот станува реалност: Ќе има 39 апартмани по цена од над 11 милиони долари

CityLife