Јода ја напушти зградата на Лукасфилм во Сингапур

Пред нешто повеќе од седум години, култната осумкатница Lucasfilm Sandcrawler беше официјално отворена во Сингапур, кога Џорџ Лукас и Кетлин Кенеди (сегашен претседател на „Лукасфилм“) присуствуваа на церемонијата на отворање.

На почетокот на оваа година се појави веста дека групацијата Блекстоун е заинтересирана за купување на зградата за околу 132 милиони долари. Изгледа дека купувањето е завршено, и во средата, на 7 април, култната статуа на Гранд Једи мајсторот, Јода, е отстранета, веројатно означувајќи промена, дека зградата повеќе не е во сопственост на „Лукасфилм“.

Од јануари 2014 година, многу фанови на „Војна на ѕвездите“ во Сингапур можеа да ја посетат зградата и да го видат Јода во градината внатре во објектоти за да оддадат почит.

Related posts

Лејди Гага, Глен Клоуз им се придружија на принцот Хари и Опра во ТВ-серија за ментално здравје

CityLife

Меган Фокс веднаш знаела дека раперот Кели е нејзина сродна душа

CityLife

Том Холанд и Зендаја уловени додека се бакнуваат во автомобил

CityLife