Четири здравствени придобивки поврзани со редовното консумирање пиперки

Paprika Naslovna 1024x670 1.png

Пиперките се популарен зеленчук кој доаѓа во многу бои, вклучувајќи црвена, портокалова, жолта и зелена. Тие се полни со витамини и минерали кои можат да имаат корист за здравјето, а редовното консумирање на овие зеленчуци може да има многу здравствени придобивки за целото тело.

Диететичарите Ерика Барера и Кристи Вејл истакнаа неколку здравствени придобивки поврзани со редовното консумирање на овој вкусен зеленчук.

Можат да влијаат на намалување на воспалението

Пиперките се богати со фитохемикалии и хранливи материи кои имаат природни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Всушност, истражувањата покажаа дека растителните соединенија присутни во пиперките можат позитивно да влијаат на здравјето, да го намалат воспалението во телото или целосно да го намалат ризикот од неговиот развој, пренесува Eating Well.

Барера објаснува дека пиперките „содржат антиоксиданси, како што се каротеноиди и антоцијани, кои помагаат да се спречи оштетување на клетките во телото“.

Имаат позитивен ефект врз варењето

Пиперките се одличен извор на влакна кои нудат многу здравствени придобивки, вклучувајќи подобро варење, подобрено здравје на срцето и стабилно ниво на енергија. „Влакната помагаат во управувањето со шеќерот и холестеролот во крвта додека го одржуваат цревниот микробиом здрав“, објаснува Барера.

Влакната, исто така, помагаат да се хранат здравите цревни бактерии кои живеат во дигестивниот тракт, што може да помогне во одржувањето на здрав микробиом.

Можат да го зајакнат имунолошкиот систем

Според диететичарот Вејл, „Вградувањето на пиперките во вашата секојдневна исхрана може потенцијално да понуди изобилство на хранливи материи за вашето тело, особено за вашиот имунолошки систем“. Тој додава дека црвените пиперки содржат речиси три пати повеќе витамин Ц од портокалите.

„Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање на храна богата со витамин Ц му помага на имунолошкиот систем да се бори против инфекции и болести“, истакнува таа.

Го промовираат здравјето на мозокот

Јадењето црвена пиперка може да помогне во одржувањето на здравјето на мозокот и да се спречи губење на меморијата поврзана со возраста. Студијата од 2019 година објавена во Журналот за наука за храна и исхрана покажа дека флавоноидите, фенолните киселини и каротеноидите кои се наоѓаат во пиперките можат да го спречат губењето на меморијата поврзано со Алцхајмерова болест, пренесува Eating Well.

Related posts

Свадбени ѕвона! Гвен Стефани и Блејк Шелтон ќе се венчаат овој викенд

CityLife

Џеј Ло ќе се пресели во Лос Анџелес за да биде поблиску до Афлек

CityLife

Три здравствени придобивки од чајот од ѓумбир кои треба да не натераат да го пиеме почесто

CityLife