Тина Тарнер и Џеј Зи ќе влезат во храмот на рок музиката

Кралицата на рокенролот Тина Тарнер, славниот рапер Џеј Зи и женскиот поп бенд од 80-тите, „Го-Го“, се меѓу најновите изведувачи избрани за влез во Холот на славните во рокенролот.

Другите во класата 2021 година во Rock & Roll Hall of Fame, со седиште во Кливленд, се бендот „Фу фајтерс“, текстописецот Керол Кинг и рокерот Тод Рундгрен.

Оваа година Тина Тарнер е избрана како соло музичарка и ќе биде внесена како признание за нејзината самостојна кариера. Таа претходно беше почестена како член на дуото „Ајк и Тина Тарнер“.

Големата церемонија на внесување на новите избрани уметници ќе се одржи на 30 октомври во Кливленд, Охајо.

Related posts

Дакота Џонсон по улогата во последниот филм: Никогаш повеќе нема да направам вакво нешто

CityLife

Научниците се убедени: На Европа и се заканува ледено сценарио

CityLife

Белите чорапи се најтешки за перење, но постои трик како повторно да бидат како нови

CityLife