Тешко болната дива објави ретка фотографија со своите синови

62774447 Celine Dion Sa Sinovima.jpg

Тешко болната канадска пејачка Селин Дион на Инстаграм објави фотографија на која позира со трите сина по повод Денот на свесноста за синдромот на вкочанета личност, која не ја покажува често.

На фотографијата 55-годишната Селин е насмеана додека ги гушка своите 13-годишни близнаци Еди и Нелсон, придружувана од нејзиниот најстар син, 23-годишниот Рене-Чарлс Анџелил.

Пејачката ги доби синовите со нејзиниот покоен сопруг и музички продуцент Рене Ангелил, кој почина во 2016 година по битка со рак на грлото.

„Денес светот го одбележува Меѓународниот ден за подигање на свеста за СПС. Како што многумина од вас знаат, ми беше дијагностициран синдром на вкочанета личност (СПС) во есента 2022 година. Обидот да се надмине ова автоимуно нарушување беше едно од најтешките искуства во мојот живот. Но сепак сум решена да се вратам на сцената еден ден и да живеам што е можно понормален живот. Длабоко сум благодарна за љубовта и поддршката на моите деца, семејството, тимот и сите вас! Сакам да испратам охрабрување и поддршка до сите оние ширум светот кои се погодени од СПС. Сакам да знаеш дека ти го можеш тоа! Ние го можеме! Ве сакаме, Селин“, напиша пејачката.

Во декември 2022 година, Селин откри дека и е дијагностицирана ретка невролошка болест во емотивно видео. Синдромот на вкочанета личност (СПС) е дегенеративна состојба која предизвикува неконтролирана мускулна напнатост и спазам. На крајот, ги остава болните да изгледаат како човечки статуи бидејќи постепено го осакатува телото, оставајќи ги луѓето неспособни да одат или да зборуваат. Не постои лек за СПС, но постојат чекори што може да се преземат за да се успорат симптомите и ова е нешто што Селин се нашла во истражување.

Откако се повлече од јавноста, Селин за прв пат се појави во ноември минатата година по речиси три години, кога присуствуваше на натпреварот во хокеј на мраз на нејзините синови. Во видеото објавено на интернет, таа изгледа одлично расположени додека ги поздравува играчите и навивачите во соблекувалната по натпреварот. Пред еден месец, таа со изненадување се појави на 66. Греми награди за да и ја додели наградата за албум на годината на Тејлор Свифт.
Извор близок до неа тогаш изјави за Page Six дека Селин сакала да покаже дека синдромот на вкочанета личност не е смртна казна и дека живее што е можно понормално.

“Таа сакаше да им покаже на сите дека е добро. Има добри и лоши денови… Тоа е болна болест, но не е смртна казна. Очигледно е способна да направи некои работи и сакаше да им покаже на сите дека се вратила. Изгледаше фантастично. Се надеваме дека ќе може да настапи“, изјави изворот.

Related posts

Кинескиот боксофис со заработка од 3 милијарди долари за четири месеци го надмина американскиот за цела 2020 година

CityLife

Почнува пријавувањето за 20. издание на Виз Ер Скопски Маратон

CityLife

Трка на деца од градинки во Градскиот парк

CityLife